Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-25 17:42:02
Autor zdjęcia/źródło: Jak leczyć pleśniawki i afty @Pixabay
Pleśniawki, to białe lub kremowo-białe naloty w buzi niemowlaka wywołane przez drożdżaki, afty to małe, bolesne pęcherzyki otoczone biała obwódką, wywołane przez wirusy lub bakterie. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, języku, dziąsłach i podniebieniu. Odruchowe ścieranie ich może doprowadzić do krwawienia.
Drożdżaki wywołujące pleśniawki, to grzyby. Dzieci najczęściej zarażają się nimi od dorosłych poprzez ssanie zainfekowanej piersi, niedokładnie umyty lub oblizany przez kogoś innego smoczek czy zabawki, które dziecko wkłada do buzi. Przyczyną pleśniawek może być tez przyjmowany przez dziecko antybiotyk. Pleśniawki nie są niebezpieczne dla dziecka, jednak są bolesne i utrudniają jedzenie i picie. Nie powinno się ich bagatelizować, ponieważ mogą rozprzestrzenić się w całej jamie ustnej, a nawet w gardle – przypominając anginę (charakterystyczny jest bez gorączki).
Pleśniawki same nie znikną. Na szczęście ich leczenie jest łatwe. Potrzebny jest lek w płynie, żelu lub sprayu, który kupisz w każdej aptece. Wybór formy leku powinien zależeć od tego czy pleśniawki są umiejscowione na wewnętrznej stronie policzka – płyn, żelu – na dziąsłach lub spray, gdy naloty są w gardle. Jeśli karmisz dziecko piersią, leczeniu powinnaś także poddać siebie. Przemywaj ciepłą wodą brodawki przed i po karmieniu, a po karmieniu smaruj je płynem. Dziecku smaruj zmienione choroba miejsca w buzi, kilka razy dziennie, najlepiej po jedzeniu i piciu (przeczytaj ulotkę dołączoną do leku). Najlepiej do smarowania wnętrza buzi dziecka używać swojej ręki – łatwiej wyczujesz wszystkie wypukłości, a co najważniejsze zrobisz to delikatniej niż twardą szpatułką lub patyczkiem. Przed aplikacją płynu w buzi niemowlaka umyj dokładnie ręce, a na palec nałóż jałowy gazik, zwilżony lekiem. Leczenie potrwa kilka dni, ale przeprowadź je do końca, by uniknąć nawrotu nieprzyjemnego zakażenia drożdżakiem. Jeśli zmiany nie ustępują, należy zgłosić do lekarza – pediatry lub stomatologa, być może będzie potrzebny lek na receptę.
Afty, czyli zmiany zapalne w buzi starszych dzieci, które nie piją już tylko mleka. Zmienia się wtedy pH w ich buzi z zasadowego na kwaśne i drożdżaki przestają już być takie groźne. W miejsce pleśniawek pojawiają się więc afty, pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego. Mają postać małych pęcherzyków, czasem białych, otoczonych wyraźną czerwoną obwódką. Są bardzo nieprzyjemne i bolesne, zwłaszcza podczas jedzenia słonych i kwaśnych posiłków oraz mycia zębów. Dziecko może zacząć marudzić, mieć stan podgorączkowy i odmawiać jedzenia i picia. Do zakażenia bakteriami i wirusami wywołującymi afty, może dochodzić poprzez brudny smoczek – przemieszczające się już swobodnie dziecko upuszcza go i ponownie wkłada do buzi, brudne zabawki oraz wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie na podłodze. Pod koniec pierwszego roku, gdy maluch ząbkuje, rozpulchnione dziąsła także są łatwiejszym celem dla szkodliwych mikrobów. Aftom, tak jak pleśniawkom, sprzyjają także antybiotyki zażywane przez dziecko oraz obniżona odporność. Powodem pojawienia się aft może być także zapalenie migdałków, gardła, a nawet choroby przewodu pokarmowego. U starszych dzieci, a nawet dorosłych afty pojawiają się podczas wyrzynania się ósemek lub noszenia aparatu ortodontycznego.
Afty u dzieci znikają samoczynnie po około 7 dniach. Jednak w trakcie, kiedy są bolesne można stosować preparaty z apteki, kupowane bez recepty, oraz podawać dziecku potrawy o gładkiej konsystencji i łagodnym smaku. Należy też szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Ulgę przynosi też picie wody.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.